"To, že moje babička Maruška (96 let) umírá, bylo jasné. Co ale jasné nebylo - kdy ten okamžik přijde a jestli bude moct zemřít tam, kde je její druhý domov. V Sue Ryder. Představa, že se zavolá záchranka a odvezou jí do nemocnice, kde bude úplně sama, mě úplně ničila.“   

„V momentě, kdy přišla Věrka, koordinátorka paliativní péče, a oznámila mi, že babičku převádějí do režimu paliativní péče a že jsou připraveni ji doprovodit v Sue Ryder, se mi neuvěřitelně ulevilo. Do očí se mi nahrnuly slzy a přišla obrovská úleva. Za pár hodin mi ale hlavou začalo běžet několik zásadních otázek, které mi naháněly strach. Jakou roli tam budu mít já? Zvládnu se podívat smrti do očí a doprovázet ji na její cestě z tohoto světa?  

Letní_grilování_Sue_Ryder_2021_Radka_Kulhánková (33)

Díky empatickému vysvětlení Věrky, jak si babička představuje svůj odchod, jak se cítí, jak ji hlídají, aby neměla žádné bolesti, jsem se rozhodla, že s babičkou zůstanu do poslední chvíle. Byla jsem vděčná pečujícímu týmu, že jejich správný odhad blížícího se konce nám dal čas v posledních hodinách zavolat i kněze, který dal babičce Marušce poslední pomazání.  

Byl to nejkrásnější odchod blízkého člověka, který bych si jen těžko mohla představit. Pevný stisk pečujících procházející kolem, slova pochopení a ujištění, že vše probíhá přirozenou cestou a tak, jak má, byl veliká pomoc. Celou dobu jsem měla pocit, že na to nejsme s Maruškou samy. Bez jejich podpory by byl ten čas u jejího lůžka nesnesitelně těžký a trápila bych se výčitkami. 

Babička díky péči v Sue Ryder zemřela tam, kde si přála. V klidu a pokoji, ve své vlastní posteli." vnučka Lenka (45 let) 

Bez podpory dárců by celý příběh vypadal jinak. Pojďte společně s námi měnit životy starých lidí a jejich blízkých k lepšímu. Ať může víc seniorů v pobytových službách zemřít tak, jako paní Maruška. 

Tlačítko_podpora