„Jsme jako ti zranění ptáčci, o které jsem se kdysi doma starala. Já i ostatní staří lidé, kteří potřebují Sue Ryder. Máme sílu letět životem, jen když máme někoho vedle sebe. To je důvod, proč jsem tady. Chybí mi domov, ale také vím, že potřebuju pomoc skoro se vším a tady na to stáří nejsem sama. Navíc se tu všichni starají, abych čas, který ještě mám, strávila, jak si přeji. Dělala dál to, co mám ráda - třeba pěstovala rajčata, i když jsem na vozíčku.“

Paní Pipková podzimní kampaň 2022 (7)

Paní Danuše se narodila před 95 lety, dnes je klientkou domova pro seniory Sue Ryder. Zažila válku, čistky v 50. letech, odchody svých nejbližších. Byly to složité věci, ale život nikdy nepřestala milovat a těšila se z maličkostí. S přibývajícími roky se ale její zdravotní stav zhoršoval a bez neustále cizí pomoci se nedokázala bezpečně pohybovat. A tak ji její požehnaný věk vyrval z náruče domova.

Paní Pipková podzimní kampaň 2022 (2)

„Paní Danuše a další staří lidé k nám přicházejí a Sue Ryder se stane jejich druhým a často posledním domovem. Proto se snažíme, aby se mu podobal co nejvíc. Senioři si sem můžou vzít kus svého nábytku, své věci... Nejdůležitější je ale znát jejich životní příběh, aby ten, kdo pečuje, chápal, koho má před sebou. Chceme znát každý střípek života klientů Sue Ryder. Co prožili, co měli rádi, z čeho mají třeba strach nebo co chtějí ještě stihnout,“ říká Zuzka Jasenkové, vedoucí aktivizace.  "Můžu tady dál to, co mám ráda – třeba pěstovat rajčata, i když jsem na vozíčku. Za to jsem moc vděčná,“ dodává paní Danuše.

Paní Pipková podzimní kampaň 2022 (10)

„Klientům domov nikdy úplně nenahradíme. Když se přijdou do Sue Ryder, je u nich často náročné přijmout, že tohle místo bude pro ně pravděpodobně domovem posledním. Někteří si nikdy úplně nezvyknou. Ve většině případů se ale stane, že po příjezdu sem se senioři znovu nadechnou a otevřou zcela novou a často pěknou kapitolu svého života. Profitují z kolektivní péče a cítí skutečný zájem o svou osobu. Uleví se jim, že některé věci už nemusí řešit. Začnou objevovat - aktivity, rehabilitaci, možnosti, nové lidi, nové přátele mezi klienty i personálem. Navazují vztahy. Mají prostor rekapitulovat svůj život a soustředit se na to, co je pro ně důležité. I v těžkých chvílích, které nutně přijdou, jsme tu pro ně a spolu je zvládneme lépe. Nás pak zahřeje u srdce, když se našim klientům v souvislosti s domovem pro seniory Sue Ryder občas nenápadně do řeči připlete slovíčko domov,“ doplňuje Zuzka.

Díky podpoře dárců realizoval tým Zuzky v roce 2022 téměř 500 skupinových aktivit a téměř 2 000 individuálních aktivizací. Ty nejkřehčí seniory navštívila také 301x kaplanka Eržika a 493x psycholožka Lucie.  Darujte, prosím, právě teď a každá Vaše koruna se promění ve smysluplně strávený čas i důstojnou péči, kterou paní Danuše a další senioři potřebují. Děkujeme Vám z celého srdce za Vaši štědrost.

Tlačítko_podpora