Paní Vlasta (97 let): "Každý z nás tady svádí bitvy."

Paní Vlasta, která žije v domově pro seniory Sue Ryder, říká:  „Zažila jsem válku. Byla zlá. Stáří je ale také boj. Každý obyvatel zdejšího domova tady svádí každý den svoje malé bitvy. Třeba s bolestí.“ A právě s bolestí umí efektivně pomoci rehabilitace. Své místo má i u klientů v paliativní péči.

11. 11. na Mezinárodní den válečných veteránů oslavila paní Vlasta 97. narozeniny. Je to symbolické datum - její manžel Generálmajor Alois Šiška byl totiž československý pilot, který ve 2. světové válce létal v 311. československé bombardovací peruti RAF. Paní Vlasta je také bojovnice. O pár let předběhla věk ostatních klientů Sue Ryder, kterým je v průměru 90 let. Většina z nich se pohybuje na vozíčku. Víc než 70 % klientů žije s demencí. Není divu, že je zde velkým tématem právě fyzická bolest a rehabilitace jako zbraň k jejímu tišení. 

„K mírnění bolesti využíváme fyzikální prostředky, kdy můžeme třeba teplem uvolnit bolestivé svaly nebo prohřát bolestivé klouby. Rehabilitace využívá také techniky měkkých tkání, dechovou rehabilitaci, basální stimulaci nebo pasivní pohyby, které zamezují zkracování svalů a omezování kloubní pohyblivosti. Dokud je to možné, tak se rehabilitací snažíme aktivním cvičením udržet soběstačnost a svalovou sílu všech našich klientů,“ říká Kateřina Holmanová, vedoucí terapeutů Sue Ryder.

 Tlačítko_podpora

Rehabilitace je důležitá i v paliativní péči

Výlet_do_NG_07_2021_Radka_Kulhánková (25)U všech klientů vybírá Katka a její tým rehabilitační techniky velmi citlivě. Používají je i v paliativní péče (tj. v péči orientované na kvalitu života člověka, který trpí nevyléčitelnou nemocí v pokročilém nebo terminálním stadiu). S bolestí bojují už správným a pravidelným polohováním klienta v lůžku - musí ležet pohodlně, nic ho nesmí tlačit, aby se zabránilo komplikacím z dlouhodobého ležení v lůžku. Dekubitům (tj. proleženinám), kloubní deformitám nebo zápalu plic.

Paní Vlasta je vděčná za dnešní léky

„Když byla válka, lidé si vážili každé minuty ticha. Najednou nebyl nálet, nehoukaly sirény, nestřílela děla. Byl klid. Z ničeho nic jste slyšeli zpívat kosy. S obrovskou vděčností jsme si tohle vychutnávali. Stejně vděčná jsem za dnešní léky. To je úžasná pomoc, kterou dnes lidé berou jako samozřejmost. Je to tím, že nezažili dobu, když na horečku byl jediný lék. Studený zábal!“

Medicína na bolest duše

Velmi efektivně dnes dokážeme ulevit od bolesti těla. Jak si ale v dnešní složité době ulevit od bolesti duše, kterou trpí stále víc lidí? „Žijte přítomností. Buďte vděční za to, když se Vy a Vaše rodina se narodíte v pořádku. Nad zbytkem, když se nedá změnit, nepřemýšlejte. Neřešte to, co by se mohlo stát. Neuvěřitelně byste si tím otrávili život,“ radí s úsměvem 97letá paní Vlasta.

Asistenční_jednorožec_2021_Radka_Kulhankova (9)Díky podpoře dárců mohl Katky tým v roce 2021 provést 2 050 hodin individuální rehabilitace, 668 hodin skupinové rehabilitace a 1 641 individuálních aktivizací. Darujte, prosím, právě teď  a každá Vaše koruna se promění v důstojnou péči, kterou paní Vlasta a další senioři potřebují.


Tlačítko_podpora