Postel a starý člověk

"Pro spoustu lidí je postel místo odpočinku, úlevy od bolesti nebo relaxace. Pro starého nemocného člověka je význam postele jiný. Paní Zdeňka (97 let) nám vyprávěla, že postel je pro noční spánek a nic víc. Ležet v posteli přes den pro ni byla známka nemoci a umírání. Pak jsou ale klienti jako pan René (92 let). Svoji postel vidí jako jedinou jistotu a chce v ní trávit většinu času," říká Katka Holmanová ze Sue Ryder.

Kolik času by měl starý člověk v posteli trávit?

V domově pro seniory Sue Ryder se snažíme, aby klienti byli co nejvíc času mimo svoji postel, pokud to jejich aktuální zdravotní stav dovoluje. K opouštění postele dobře funguje zdravá motivace. Je důležité mít v rukávu lepší eso - vhodný mechanický vozík, pohodlné křeslo nebo židli. Být mimo postel při obědě nebo večeři je samozřejmostí a možnost dojít samostatně s lehkou dopomocí do jídelny může být pro někoho skvělou výzvou a motivací. Protože být neustále v posteli přináší mnoho komplikací. Od snižování pohyblivosti a úbytku svalů až po proleženiny. Je to otázka zdraví a života.

Co se změní, když jde člověk do svého životního finále a je v paliativní péči?

Pro člověka, pro kterého je už obtížné nebo dokonce nemožné postel opouštět, se postel stává jediným útočištěm a bezpečným místem. Je to vlastně to jediné, ta jediná "věc", kterou neustále, ve dne v noci při sobě má. A proto je nesmírně důležité, aby byla postel kvalitní, pohodlná a ležení v ní bylo co nejpříjemnější.

Zdravotnický_team_Sue_Ryder_Radka_Kulhankova (1)(1)

Kolik % klientů Sue Ryder téměř neopouští lůžko?

Když počítám klienty, kteří jsou vysazovaní opravdu málo a tráví v lůžku nejvíce času, je to asi 22 %. Pak jsou klienti, kteří nechtějí z lůžka, ačkoli by mohli sedět i na aktivitě. Kvůli těžké geriatrické křehkosti se vůbec nevysazují 1-2 klienti.

Na otázky odpovídala Katka Holmanová, která je svojí odborností fyzioterapeutka. V současné době pracuje jako vedoucí terapeutů v Sue Ryder.

Jaké jsou výhody kvalitního polohovacího lůžka pro seniora i pečující tým?

  • Nastavení výšky lůžka - pečující tým si šetří záda, lépe se mu o klienta pečuje, snadněji se  manipuluje s klientem v lůžku, do sedu a do stoje.
  • Možnost polohování určitých částí lůžka – je to významná pomoc při polohování klienta.
  • Klientovi se lépe leží, když si může zvednout podhlavní část.

Právě teď  můžete přispět na obnovu postelového parku Sue Ryder. Děkujeme za Vaši štědrou pomoc.

Tlačítko_podpora