Zní to trochu jako sada na vymítání ďábla, ale opak je pravdou. Tato tři slova symbolizují filantropický triptych Katky Perglové Vaňkové, která se zamýšlí nad smyslem a důležitostí pravidelného dárcovství. Možná Vás její slova nadchnou tak, že dostanete chuť jí následovat. ♥ 

IMG_20211002_113349Katko, mnoho lidí posílá jednorázové dary na podporu charitativních organizací. Vy jste se ale rozhodla pro pravidelnou pomoc. Co Vás k tomu vedlo?

Na takovou otázku se těžko odpovídá. Z pohledu dárce je pro mě nejvíc, když se osobně setkám s něčím nebo někým, kde přímo vidím, že má darování smysl. Přijde první impuls k darování, následně zpětná vazba například formou fotky nebo poděkování nebo nejlépe přímo osobního setkání a pochopení, že má takové darování smysl. A pak už to jde samo, třeba i formou nefinanční pomoci, ke které to v době covidu přímo vybízelo. 

Ale pravidelnost je pro každou organizaci nebo konkrétní osobu myslím tou největší pomocí a částečnou jistotou, i když se jedná o menší částku.

Podporujete i další neziskovky nebo má tu čest “jen” Sue Ryder?

Už je to 9 let, co pravidelně přispívám na Dobrého anděla. Také se snažím pravidelně darovat krev. 

Pravidelní dárci přinášejí Sue Ryder pocit určité jistoty a možnost plánovat budoucí projekty. Co přináší pravidelné dárcovství Vám osobně?

Pravidelné dárcovství mě opravdu naplňuje. Ten pocit, že můžete někoho podpořit, udělat radost, povzbudit ve špatném období… je k nezaplacení. A samozřejmě to není jen o finančních darech. Když člověk chce pomáhat, lze podporovat různým způsobem. Vždy se něco najde! A jsem ráda, že se ke mně často připojuje mé blízké okolí, protože pak se ta podpora, radost a dobrý pocit násobí.

Sue Ryder poskytuje několik sociálních služeb pro seniory a zároveň pracuje na několika inovativních projektech, které se snaží zlepšit péči o seniory v ČR. Která oblast z té veliké mozaiky pomoci Vám osobně dává největší smysl?

Celá skládačka opravdu krásně zapadá. Jako první oblast mě napadne paliativní péče. Zažila jsem úmrtí dědečka před 15 lety v LDN. Před 8 lety mě opustila po těžké nemoci maminka, o kterou jsme se mohli do poslední chvíle postarat doma. A v loňském roce jsem se bohužel rozloučila s tatínkem u vás v Sue Ryder, kde jsem poznala, na jak vysoké úrovni může být paliativní péče poskytována.

Také poradenská linka je myslím velice přínosná. Když se člověk ocitne třeba jako rodinný příslušník na začátku nelehkého období, jsou tyto rady k nezaplacení.

Právě v tuto chvíli třeba někdo balancuje na hraně a klade si otázku "Mám darova?". Na kterou stranu by se měl podle Vás zhoupnout a proč?

Určitě bych mu doporučila darovat. A proč? Když má někdo možnost nějakého daru nebo podpory, není nad čím přemýšlet. Rovnou konat a třeba zažít ten dobrý pocit. Nikdy nevíme, co se nám v životě přihodí a kdy nám naopak podobná podpora může pomoct.

Děkujeme za rozhovor a za Vaše dobré srdce, Katko. 

Pokud máte i Vy chuť ovlivňovat osudy konkrétních starých lidí i celý příběh péče o seniory v ČR, přidejte se do klanu pravidelných dárců Sue Ryder. Těšíme se na Vás!

Tlačítko_darujte