Paliativní přístup není jen o umírání. Je hlavně o zajištění nejlepší možné kvality života v jeho úplném závěru - tváří v tvář nemoci, která se už nedá léčit. Co se v životě klienta podle Kristýny Kadlecové, manažerky domova pro seniory Sue Ryder, v takové chvíli mění?

Ideální je, když se přechodem do paliativní péče nezmění vůbec nic. Klientovi neměníme pokoj. Neměníme tým, který o něj pečuje. Neměníme nic, pokud to není nezbytně nutné. Klient by měl mít možnost dál naplňovat svůj životní příběh tak, jak potřebuje, žít dál tam, kde si přeje, a naším úkolem je reagovat na jeho potřeby, které se mění s jeho zdravotním stavem. 

Péče se stává určitě ještě víc individuální. Pokračujeme v práci s biografií klienta, která je pro nás takovým kompasem. Ještě víc se ptáme, ještě intenzivněji hledáme možnosti. Snažíme se, aby klient neztratil svou důstojnost a pocit smysluplnosti. Aby nepřišel o své oblíbené věci i aktivity. Pokud už nemůže třeba vstát, snažíme se vše přinést až k němu. Má rád hudbu a v Sue Ryder je koncert? Dovezeme ho tam i s polohovací postelí. Je to náročné, ale i plnění posledních přání je součást paliativního přístupu.

Yelow_Duo_pro_Sue_Ryder_Radka_Kulhankova (10)

Díky našim dárcům a dobrovolníkům někdy stihneme splnit přání opravdu veliké - třeba když si paní Marie přála naposledy vidět horu Říp. Jindy to jsou přání skromnější – pan Josef chtěl ještě pohladit terapeutickou fenku Yumi, která za ním 5 let chodila. Někdy jsou ta přání ještě prostší a přitom jsou obrovsky důležitá - naposledy vidět ty, co mám rád, dát si oblíbené jídlo, přivonět k růži, která mi připomínala maminku. Jsem vděčná, že se tato přání díky Vám daří plnit.

Tlačítko_podpora  

Pro ty z Vás, které zajímá paliativní přístup z hlediska zdravotní péče, chystáme právě teď rozhovor s panem doktorem Petrem Herlem, který je členem multidisciplinárního týmu Sue Ryder. Já přidávám jeden příklad.

Představte si, že klienta bolí zub, ale zároveň je v cílové rovince svého života. Pak pečlivě zvažujeme, jakou cestou se vydat. Má význam ho vést na zákrok nebo vyšetření, trhat zub, vystavovat ho bolesti, náročnému převozu, čekání před ordinací? Má takové řešení, které je pro klienta obrovskou zátěží, význam pro kvalitu jeho zbývajícího života? Tato rozhodnutí i samotný převod do paliativní péče indikuje náš pan doktor, který konzultuje situaci se zdravotními sestřičkami a multidisciplinárním týmem Sue Ryder. Ti všichni přináší cenné podněty – znají totiž naše klienty nejlépe. 

Velikonoce_2021_přípitek_Radka_Kulhankova (21)

Velmi důležité je vědět, jak a kde si naši klienti přejít odejít – jestli považují domov pro seniory za svůj domov a své poslední místo, jestli preferují péči zdravotnického zařízení a budou při zhoršení zdravotního stavu chtít jet do nemocnice. Nebo by rádi byli v posledních chvílích u své rodiny v jejich domácnosti. Možností je mnoho a když tyto představy známe, můžeme udělat vše, co je v našich silách pro to, aby se klientům jejich přání splnilo. 

Ze srdce Vám děkuji za Vaši pomoc a za to, že nám pomáháte udržet a dál rozvíjet paliativní přístup i plnit poslední přání klientů Sue Ryder. A nejen to – díky Vaší podpoře se v Sue Ryder můžou učit paliativní přístup také studenti či další organizace, které pečují o seniory.“

Tlačítko_podpora

Kristýna Kadlecová
Manažerka domova pro seniory Sue Ryder

Kristy_Kadlecova_kolecko